Po zeszłorocznym nie tylko artystycznym, ale także frekwencyjnym sukcesie JAZZONALIA w swej 27. odsłonie znów mają szansę stać się wyjątkowym muzycznym wydarzeniem. Gwiazdą tej edycji będzie STACEY KENT – amerykańska wokalistka, której balsamicznym głosem i wyjątkowymi interpretacjami jazzowych ballad zachwycają się nie tylko jej fani, ale także krytycy na całym świecie. Jej koncerty, na które bilety sprzedają się w zawrotnym tempie, są pełnymi finezji spektaklami, w których artystka zespala nieskazitelne frazowanie z wrażliwością i estetycznym wyrafinowaniem.

    Sobotni występ Stacey Kent poprzedzi solo piano show w wykonaniu PAWŁA KACZMARCZYKA – jednego z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia, kompozytora i aranżera, nazywanego w branżowych periodykach „objawieniem polskiego i europejskiego rynku jazzowego”, który jest jednym z nielicznych Polaków z kontraktem w prestiżowym niemieckim wydawnictwie ACT Music. O 22.00 przeniesiemy się do Jazz Klubu przy Okólnej, gdzie będzie można porozmawiać o jazzie z Marcinem Kydryńskim i posłuchać projektu „My Planet” MARTY WAJDZIK, saksofonistki i kompozytorki. Młoda artystka nagrała swój album ze swoim wymarzonym składem: Pawłem Tomaszewskim (fortepian), Pawłem Dobrowolskim (perkusja) i Robertem Kubiszynem (bas).

    Niedzielę zarezerwowaliśmy dla Big Bandu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, który świętuje 20 lat istnienia. W jubileuszowym koncercie, który poprowadzi niezawodny Krzysztof Pydyński, pojawi się utalentowany wokalista WOJCIECH MYRCZEK oraz specjalni goście – ci, którzy stawiali w tej orkiestrze swoje pierwsze „muzyczne kroki”. Na finał zaplanowaliśmy występ formacji, której liderem jest żywa legenda polskiego jazzu – saksofonista JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI. W skład jego Sekstetu oprócz Wojciecha Niedzieli (fortepian), Andrzeja Święsa (kontrabas) i Marcina Jahra (perkusja), wchodzą takie indywidualności, jak Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy) i Robert Majewski (trąbka).

    Mistrzem ceremonii, który poprowadzi nas przez jazzowe nastroje, będzie MARCIN KYDRYŃSKI – radiowiec i wędrowiec, a także fotograf, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali, który od 1989 roku współtworzy wizerunek radiowej Trójki. Podczas festiwalu nie zabraknie oczywiście JAZZOWEJ BITWY SZKÓŁ (zaplanowaliśmy ją na piątek jako preludium majowego święta muzyki improwizowanej w Koninie). Szykujemy także ciekawą wystawę autorstwa KATARZYNY CZAPSKIEJ. Takich plakatów rodzimych jazzmanów jeszcze nie było! „Zarysy Jazzu” to portrety wielkich gwiazd polskiej muzyki, w których ważną rolę odgrywa kolor i czytelna, prosta forma.

    Honorowe patronaty nad wydarzeniem objęli: Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Korytkowski Prezydent Miasta Konina.