Po zeszłorocznym nie tylko artystycznym, ale także frekwencyjnym sukcesie JAZZONALIA w swej 27. odsłonie znów mają szansę stać się wyjątkowym muzycznym wydarzeniem.

  Wybuchowe koncerty to znak firmowy muzyki Mazolewskiego. W sobotni wieczór 24 października wysłuchamy projektu „Komeda” w wykonaniu WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET. Impulsem do zagłębienia się w twórczość Krzysztofa Komedy był koncert WMQ w Londynie w 2017 roku podczas prestiżowej serii „Church of Sound”. Zespół Wojtka Mazolewskiego oprócz autorskich kompozycji zaprezentował londyńskiej publiczności specjalny projekt „Polish Jazz” poświęcony legendom polskiego jazzu, w tym w dużej części muzyce Komedy. Możemy spodziewać się nieoczywistych aranżacji, prezentujących świeże współczesne spojrzenie na dorobek Komedy.

  Występ Wojciech Mazolewski Quintet poprzedzi solo piano show w wykonaniu PAWŁA KACZMARCZYKA – jednego z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia, kompozytora i aranżera, nazywanego w branżowych periodykach „objawieniem polskiego i europejskiego rynku jazzowego”, który jest jednym z nielicznych Polaków z kontraktem w prestiżowym niemieckim wydawnictwie ACT Music. O 22.00 przeniesiemy się do Jazz Clubu przy Okólnej, gdzie będzie można porozmawiać o jazzie z Marcinem Kydryńskim i posłuchać projektu „My Planet” MARTY WAJDZIK, saksofonistki i kompozytorki. Młoda artystka nagrała swój album ze swoim wymarzonym składem: Pawłem Tomaszewskim (fortepian), Pawłem Dobrowolskim (perkusja) i Robertem Kubiszynem (bas).

  W sobotni wieczór Kino Jazz zaprezentuje film „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu.

  Niedzielny wieczór zarezerwowaliśmy dla Big Bandu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, który świętuje 20 lat istnienia. W jubileuszowym koncercie, który poprowadzi niezawodny Krzysztof Pydyński, pojawi się utalentowany wokalista WOJCIECH MYRCZEK oraz specjalni goście – ci, którzy stawiali w tej orkiestrze swoje pierwsze „muzyczne kroki”. Na finał drugiego dnia festiwalu zaplanowaliśmy występ formacji, której liderem jest żywa legenda polskiego jazzu – saksofonista JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI. W skład jego Sekstetu oprócz Wojciecha Niedzieli (fortepian), Andrzeja Święsa (kontrabas) i Marcina Jahra (perkusja), wchodzą takie indywidualności, jak Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy) i Robert Majewski (trąbka).

  Mistrzem ceremonii, który poprowadzi nas przez jazzowe nastroje, będzie MARCIN KYDRYŃSKI – radiowiec i wędrowiec, a także fotograf, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali, który od 1989 roku współtworzy wizerunek radiowej Trójki.

  Podczas festiwalu nie zabraknie oczywiście  JAZZOWEJ BITWY SZKÓŁ (zaplanowaliśmy ją na piątek jako preludium święta muzyki improwizowanej w Koninie). Szykujemy także ciekawą wystawę autorstwa  KATARZYNY CZAPSKIEJ. Takich plakatów rodzimych jazzmanów jeszcze nie było! „Zarysy Jazzu” to portrety wielkich gwiazd polskiej muzyki, w których ważną rolę odgrywa kolor i czytelna, prosta forma.

  Honorowe patronaty nad wydarzeniem objęli: Marek Woźniak, Marszalek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Korytkowski, Prezydent Miasta Konina.

  Honorowe patronaty nad wydarzeniem objęli: Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Korytkowski Prezydent Miasta Konina.