Sekstet Jana Ptaszyna Wróblewskiego powstał 24 lata temu.

Oprócz Ptaszyna w jego skład wchodzą: Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy), Robert Majewski (trąbka i flugelhorn), Wojciech Niedziela (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (bas) oraz Marcin Jahr (perkusja), a zatem pierwsza liga polskiego jazzu. Okazjonalnie w zespole pojawiają się także Łukasz Poprawski (saksofon altowy i sopranowy), Andrzej Święs (bas), Michał Kapczuk (bas) i Krzysztof Gradziuk (perkusja).

Zespół wyspecjalizował się w przygotowywaniu specjalnych programów. Do tej pory były to „Cicha woda i inne jazzy” z wokalistką Lorą Szafran, który obejmował jazzowe wersje najbardziej znanych piosenek polskich z dawnych lat. „Trzaskowski!”– jedyny dotąd przygotowany w Polsce program poświęcony twórczości Andrzeja Trzaskowskiego. „Halka – Jazz Interpretations”, który jest suitą jazzową opartą na motywach opery Stanisława Moniuszki oraz „Capella Varsoviensis” – jazzowe wersje piosenek Henryka Warsa, które znalazły swój finał na specjalnie wydanej płycie.

Projekt „Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna” przygotowywany był przez wiele lat, aż doczekał się premiery w 2013 roku. Swój udział miał tu Krzysztof Balkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Opieki Nad Spuścizną Krzysztofa Komedy. Materiał koncertowy przygotowany został na zespół i recytatora. Tego rodzaju łączenie jazzu i poezji miało już miejsce w Polsce w 1957 roku, kiedy to Andrzej Trzaskowski przygotował muzyczną oprawę, której towarzyszyły wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego recytowane przez Wojciecha Siemiona oraz w 1960 roku, gdy Krzysztof Komeda grał jazz w rytm poezji Jerzego Sity, prezentowanej przez znów niezmordowanego Siemiona i Halinę Mikołajską. Siedem lat później Komeda wydał w Niemczech jedną ze swych najsłynniejszych płyt „Meine susse europaische heimat” z poezją przygotowaną i przetłumaczoną przez Karla Dedeciusa. Płytę tę uznano za najlepszą w swoim stylu na kontynencie. I właśnie zawarty na niej materiał stał się tematem, który Ptaszyn postanowił przerobić na swój styl dla sekstetu, oddając tym samym swoisty salut Komedzie. Tym razem w roli recytatora wystąpił Andrzej Seweryn.

Punktem kulminacyjnym stało się wydanie dwa lata temu albumu płytowego pt. „Moja słodka europejska ojczyzna”, który zrobił karierę nie tylko z muzycznego punktu widzenia, bo pojawił się na rynku w okresie wzmożonej działalności politycznej, której jednym z haseł było zjednoczenie europejskie. Pomijając kontekst pozasceniczny, album zyskał miano jednego z najlepszych w 2018 roku w ankiecie magazynu „Jazz Press”, zaś sekstet, w różnych konfiguracjach, zaczął coraz częściej pojawiać się z jego prezentacją na krajowych scenach. Jednak z powodów organizacyjnych oraz ze względu na zdrowie lidera już bez prezentacji poetyckich. Za to ze zdecydowanie większą akcentacją muzyczną.

SKŁAD:
Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon
Henryk Miśkiewicz – saksofon
Robert Majewski -trąbka, flugelhorn
Wojciech Niedziela – fortepian
Andrzej Święs – bas
Marcin Jahr – perkusja

http://ptaszyn.com/

https://www.facebook.com/Jan.Ptaszyn.Wroblewski.official.site/

 

25/10/19:00 i 21:30

Miejsce:  Aula im. Jana A. P. Kaczmarka CWD PWSZ w Koninie, ul. Popiełuszki 4

Wstęp: karnet