Po zeszłorocznym nie tylko artystycznym, ale także frekwencyjnym sukcesie JAZZONALIA w swej 27. odsłonie znów mają szansę stać się wyjątkowym muzycznym wydarzeniem.

  Wybuchowe koncerty to znak firmowy muzyki Mazolewskiego. W sobotni wieczór 24 października wysłuchamy projektu „Komeda” w wykonaniu WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET. Impulsem do zagłębienia się w twórczość Krzysztofa Komedy był koncert WMQ w Londynie w 2017 roku podczas prestiżowej serii „Church of Sound”. Zespół Wojtka Mazolewskiego oprócz autorskich kompozycji zaprezentował londyńskiej publiczności specjalny projekt „Polish Jazz” poświęcony legendom polskiego jazzu, w tym w dużej części muzyce Komedy. Możemy spodziewać się nieoczywistych aranżacji, prezentujących świeże współczesne spojrzenie na dorobek Komedy.

  Występ Wojciech Mazolewski Quintet poprzedzi solo piano show w wykonaniu PAWŁA KACZMARCZYKA – jednego z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia, kompozytora i aranżera, nazywanego w branżowych periodykach „objawieniem polskiego i europejskiego rynku jazzowego”, który jest jednym z nielicznych Polaków z kontraktem w prestiżowym niemieckim wydawnictwie ACT Music. Tego samego dnia o 16.00 w Szkole Muzycznej I i II stopnia Koninie, będzie można porozmawiać o jazzie z Marcinem Kydryńskim i posłuchać projektu „My Planet” MARTY WAJDZIK, saksofonistki i kompozytorki. Młoda artystka nagrała swój album ze swoim wymarzonym składem: Pawłem Tomaszewskim (fortepian), Pawłem Dobrowolskim (perkusja) i Robertem Kubiszynem (bas).

  W sobotni wieczór Kino Jazz zaprezentuje film „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu.

  Niedzielny wieczór zarezerwowaliśmy dla Big Bandu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, który świętuje 20 lat istnienia. W jubileuszowym koncercie, który poprowadzi niezawodny Krzysztof Pydyński, pojawi się utalentowany wokalista WOJCIECH MYRCZEK oraz specjalni goście – ci, którzy stawiali w tej orkiestrze swoje pierwsze „muzyczne kroki”. Na finał drugiego dnia festiwalu zaplanowaliśmy występ formacji, której liderem jest żywa legenda polskiego jazzu – saksofonista JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI. W skład jego Sekstetu oprócz Wojciecha Niedzieli (fortepian), Andrzeja Święsa (kontrabas) i Marcina Jahra (perkusja), wchodzą takie indywidualności, jak Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy) i Robert Majewski (trąbka).

  Mistrzem ceremonii, który poprowadzi nas przez jazzowe nastroje, będzie MARCIN KYDRYŃSKI – radiowiec i wędrowiec, a także fotograf, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali, który od 1989 roku współtworzy wizerunek radiowej Trójki.

  Podczas festiwalu szykujemy ciekawą wystawę autorstwa  KATARZYNY CZAPSKIEJ. Takich plakatów rodzimych jazzmanów jeszcze nie było! „Zarysy Jazzu” to portrety wielkich gwiazd polskiej muzyki, w których ważną rolę odgrywa kolor i czytelna, prosta forma.

  Honorowe patronaty nad wydarzeniem objęli: Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Korytkowski Prezydent Miasta Konina.